Auction archive: Lot number 27

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)

Opening
PLN270,000
ca. US$79,001

Opening
PLN270,000
ca. US$79,001

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Porwanie Europy, 1976 r. olej/płótno, 70 x 100 cm sygnowany na odwrociu 'Jerzy Nowosielski' POCHODZENIE: - zakup od artysty - BWA Kraków (Bunkier Sztuki) - Kraków, aukcja na początku lat 90. XX w. - Galeria Fibak - Fundacja Ryszarda Krauze - kolekcja prywatna, Warszawa WYSTAWIANY: - Karlskrona, Szwecja, Blekinge Museum, wystawa indywidualna, 15 V - 15 VI 1978 LITERATURA: - Jerzy Nowosielski Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Galeria "Zachęta" w Warszawie, 1993, il. II. 28, s. 135. - Jerzy Nowosielski Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich , Kraków 2003, il. 548, s. 377 „Nieustająca fascynacja Nowosielskiego kobietą, uduchowieniem jej cielesności, dającym możliwość połączenia w jednym, odwiecznego konfliktu sacrum i profanum, widoczna jest również w serii prac „ Porwanie Europy” i „ Dziewczyn na statku” . Europa – fenicka księżniczka, która została uprowadzona przez Zeusa, córka Mediterraneum i matka pierwszych Europejczyków: króla Krety Minosa i walecznego Sarpedona, dająca początek naszemu kontynentowi, zaginęła bezpowrotnie. Na próżno szukano jej wszędzie, do dzisiaj nie odnaleziono. Nie znaczy to jednak, że zaprzestano poszukiwań. Wyzwania podejmują się dziś artyści – poeci i malarze i każdy z nich czyni to na swój sposób. Jakie są tego efekty? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale warto popatrzeć na obrazy Nowosielskiego. Malarz szuka zagubionej Europy na opustoszałych, współczesnych promach, które jak antyczne okręty, uwożą w nieznane i porywają dziewczęta za wielką wodę. Patrząc na Europę Nowosielskiego, jesteśmy jednocześnie towarzyszami podróży w głąb malarskiej wyobraźni, która kultywuje ideał kobiecego ciała, adoruje jego kształty, przenosząc go tym samym w ponadzmysłowy wymiar.” (Andrzej Szczepaniak) „Gdzie było szukać wtedy Europy? Nowosielski powiedziałby, że gdzieś między Partenonem a Kaabą, helleńską figuracją i pustynną abstrakcją, co zaowocować miało ikoną Bogurodzicy, gdzie „upojone dramatem rzeczywistości biologicznej, pełne napięć i targane sprzecznościami doświadczenia religijne i sztuka religijna chrześcijańskiego hellenizmu spotkały się z nieziemskim spokojem, z niewypowiedzianą duchowością i słodyczą wielkiej, abstrakcyjnej sztuki, malarstwem i architektura islamu.” (J.N.: Między Kaabą a Parthenonem).” ( Mieczysław Porębski, Metahistoria. Porwanie Europy [w:] Jerzy Nowosielski , Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa 2003, s. 13) estymacja: 260 000 - 320 000

11 Dec 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

11 Dec 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600